Aktualności / Wydarzenia

KUL jako jedyny polski uniwersytet partnerem Parlamentu Europejskiego

Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II został partnerem komunikacyjnym Parlamentu Europejskiego (PE). Celem tej współpracy jest zwiększenie zaangażowania młodych Europejczyków w nadchodzące wybory.

Umowę dotyczącą wspólnych działań związanych z promocją demokratycznego zaangażowania w Unię Europejską z ramienia KUL zawarła w Brukseli prorektor ds. studentów, doktorantów i rozwoju, dr hab. Beata Piskorska, prof. KUL.

- Od kilkunastu lat KUL aktywnie włącza się w rozpowszechnianie wiedzy eksperckiej na temat Parlamentu Europejskiego, funkcjonowania struktur i mechanizmów UE zarówno wśród pracowników naukowych, jak i wśród studentów — podkreśla dr hab. Beata Piskorska, prof. KUL.

Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II został partnerem komunikacyjnym Parlamentu Europejskiego jako jedyny polski uniwersytet. Jak zauważa prorektor KUL, zawarcie umowy wiązało się z przedstawieniem konkretnego planu działania ze strony KUL. W marcu br. na KUL odbyło się spotkanie z przedstawicielami biura PE w Polsce. Jego następstwem było uczestnictwo Moniki Stojowskiej, wicerzeczniczki prasowej KUL w Leadership Academy w Brukseli, gdzie na dwudniowym zjeździe spotkało się 250 osób z ponad 20 krajów, m.in. Finlandii, Grecji, Węgier, Estonii, Szwecji i Polski. Natomiast 12 czerwca w Poznaniu odbędzie się konferencja „Wybory do PE 2024 - przebieg, kampania, perspektywy”, którego współorganizatorem jest lubelski oddział Polskiego Towarzystwa Studiów Europejskich.

Jak wyjaśnia Monika Stojowska, celem zawartej w Brukseli umowy o partnerstwie jest ułatwianie współpracy między Parlamentem Europejskim a Katolickim Uniwersytetem Lubelskim Jana Pawła II, która ma się przyczynić do większego zaangażowania młodych osób w inicjatywy Unii Europejskiej. - To między innymi współpraca w zakresie współorganizacji wydarzeń promujących europejski proces demokratyczny, w tym udział młodych w nadchodzących wyborach – wylicza Monika Stojowska. I dodaje, że KUL od wielu lat podejmuje szereg aktywności związanych z tematyką UE. - To debaty, konferencje oraz wizyty studyjne – precyzuje wicerzeczniczka prasowa KUL.

Podczas zawarcia umowy o współpracy Parlament Europejski reprezentował Jaume Duch, dyrektor generalny ds. komunikacji społecznej i rzecznik prasowy europarlamentu. Jego zdaniem młodzi są przyszłością demokracji i ważne jest ich zaangażowanie w budowaniu przyszłości Europy. A do tego — jak podkreślił Jaume Duch — niezbędni są partnerzy, tacy jak KUL.

Wybory do Parlamentu Europejskiego w Polsce odbędą 9 czerwca. Towarzyszy im hasło #Useyourvote. 1 maja br. minęło 20 lat od przystąpienia Polski do Unii Europejskiej.